Biblioteka Rządzących i Rządzonych
Celem tej serii jest przybliżenie bardzo trudnych i skomplikowanych zagadnień rządzenia i zarządzania. Wielu osobom
Jest to książka o mentalności mas: biurowych pracowników umysłowych, próżniaczych dziedziców dużych majątków, intelektualistów oraz artystów. Autor krótko i treściwie tłumaczy jaką ci ludzie mają mentalność i wyjaśnia jej negatywny wpływ na społeczeństwo.
Prawo Powszechnego Ciążenia ku Socjalizmowi, podobnie jak Prawo Powszechnego Ciążenia, działa nieubłaganie, jakby nie tylko to drugie, lecz i to pierwsze było obiektywnym prawem fizyki. Ludzie, w swej zdecydowanej większości, dają się nabierać na socjalizm i go popierają. Popierają aż… wszystko się rozsypuje i nie ma co jeść. Ten schemat miał miejsce w ZSRR, komunistycznych Chinach, a teraz na naszych oczach powtarza się w Wenezueli. Mises tłumaczy co jest tego przyczyną: „To wyłącznie intelektualiści są odpowiedzialni za socjalizm i masowe rzezie, do których on prowadzi”.
To książka o dwóch systemach zarządzania społeczeństwami: biurokratycznym i nastawionym na zysk. Każdy z nas funkcjonuje albo w jednym albo w drugim i, jak twierdzi Mises, innej możliwości nie ma. Każdy z tych systemów formatuje zarówno zachowania pojedynczych ludzi oraz społeczeństw. Mises udowadnia, że wpływ systemu biurokratycznego jest niestety zgubny. Według niego jego funkcjonowanie przypomina hodowlę krów, przy czym krowami są ludzie, a hodowca jest tylko jeden - tyran. Dlaczego jednak większości z nas ten system tak bardzo się podoba? Odpowiedź znajdą Państwo w tej książce.
Jest to doskonały analityczny opis mechanizmów społecznych działających w socjalizmie. Tym bardziej wart przeczytania, że napisany przez wybitnego radzieckiego inżyniera, któremu przyszło poznać socjalizm od podszewki i na własnej skórze.
Świetne wprowadzenie do szwajcarskiego systemu politycznego. Co sprawia, że Szwajcarzy są bogaci i zadowoleni z życia? Czyżby powodował to ich, unikalny w skali świata, system polityczny? Po przeczytaniu tej krótkiej książki już na pewno będziesz wiedział dlaczego nie wiesz kto jest prezydentem Szwajcarii i prawdopodobnie zapragniesz by i u nas tak było.
Autor pokazuje, jak ludzie zmieniają się w zależności od otoczenia i jaki to ma wpływ na państwa, w których żyją. Imperia, a autor zbadał ich 12, powstają i upadają w ciągu 10 pokoleń. Przechodzą w tym czasie przez następujące etapy: pionierów, zdobywców, rozwoju gospodarki, obfitości, intelektu i upadku. Zresztą nie dotyczy to tylko imperiów, wiele bowiem analogii znajdziemy i u nas… Tak książka to bestseller. Są osoby, które kupują ją hurtowo by rozdać swoim znajomym.
Autorka w przystępny sposób opisuje przemiany gospodarcze, które miały miejsce na początku lat 90-tych XX wieku w Estonii. Odpowiada na dwa zasadnicze pytania. Historyczne: „Na czym polegał fenomen rozkwitu gospodarczego tego małego kraju?” i bardziej ogólne: „Czy są uniwersalne czynniki, które gwarantują rozwój gospodarczy?”. Książka opisuje jakimi metodami można wyciągnąć kraj z kryzysu i szybko postawić jego gospodarkę na nogi.
Książka napisana przez politologa. W usystematyzowany sposób przybliża unikalny w skali naszego globu szwajcarski system polityczny.
Książka, którą musi przeczytać każdy polityk. Krótki podręcznik jak można skutecznie realizować szczytne cele polityczne, a mówiąc inaczej: jak można uratować własny kraj. Co ciekawe, dokonało tego dwoje polityków ze zwalczających się opcji politycznych.
Czy można szkodzić obywatelom nie będąc przestępcą? Można i to jak najbardziej. Na konkretnym i udokumentowanym przykładzie autor odkrywa przed czytelnikiem patologiczne mechanizmy rządzenia gminą. Jeśli komuś wydaje się, że Polska jest państwem prawa, to może przekonać się na czym to „prawo” polega.
„Ten proces jest w stanie zrozumieć jedna osoba na milion” – tak pisał o procederze psucia pieniądza John Maynard Keynes – ekonomiczny guru współczesnych socjaldemokratów. Po przeczytaniu napisanej bardzo rzetelnie i zarazem bardzo przystępnie książki Tomasza J. Ulatowskiego temat może zrozumieć każdy. Świetne i kompletne kompendium wiedzy na temat inflacji.
Historycy zgadzają się co do tego, że rozwój kapitalizmu miał ogromne znaczenie. Nawet Karol Marks (1818–1883) stwierdził: „Kapitalizm uruchomił wielkie siły wytwórcze, większe niż wszystkie poprzednie pokolenia razem”. Kapitalizm narodził się w „otchłaniach ciemnych wieków” – począwszy od około dziewiątego wieku, wiele majątków klasztornych przekształciło się w dobrze zorganizowane i stabilne firmy prowadzące złożone działania produkcyjno-handlowe. Pociągnęło to za sobą rozwój wolnego rynku i systemu bankowego. Tak właśnie powstał kapitalizm, a podstawowym jego fundamentem była Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna.
Demokracja wbrew pozorom ma wiele twarzy. Ba, może być nawet bardzo niedemokratyczna. Czy w Polsce mamy właśnie do czynienia z taką niedemokratyczną demokracją? A może nasza demokracja służy do tego, by ktoś łatwo mógł nami zarządzać? Po przeczytaniu tej książki każdy będzie potrafił na te pytania odpowiedzieć.
Książka napisana przez dwójkę młodych ludzi, ciekawych świata, otwartych na wiedzę, analizujących rzeczywistość spojrzeniem nieskażonym medialną propagandą. Anna Balawejder w żywy sposób pokazuje jak daleko odbiegają wyobrażenia o prowadzeniu biznesu od twardej rzeczywistości. Z kolei Krzysztof Dudzic bardzo rzeczowo tłumaczy, dlaczego Szwajcaria jest krajem bogatym. Jego wywód również daleko odbiega od utartych stereotypów na ten temat.
Książka o polskim systemie edukacji. Autor nie tylko stawia tezę, że polska szkoła nie realizuje stawianych przed nią celów, ale w znakomity sposób ją udowadnia. Przedstawione są również bardzo ciekawe propozycje jak naprawić ten stan rzeczy.
Książka w przystępny sposób przedstawia charakterystykę ludzi władzy, ludzi, od których zależy czy żyje nam się dobrze, czy źle, ludzi, od których zależy stopień naszej indywidualnej wolności. Kim oni są? Na pewno nie aniołami!
W niemal wszystkich krajach współczesnego świata toczy się proceder stopniowego zawłaszczania przez instytucje rządowe coraz to nowych przestrzeni, uznawanych dotychczas za naturalne domeny swobodnej aktywności obywateli. W Polsce od z górą 30-tu lat, po każdych wyborach możemy jedynie oglądać, jak kolejne ekipy rządowe – wbrew obiecywanym reformom – ochoczo przejmują stery narastającego centralizmu. Komu służy etatyzm? Jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za bierność wobec państwa ingerującego w najdrobniejsze szczegóły naszego życia? W jaki sposób położyć temu kres? Dowiesz się po przeczytaniu tej książki.