“Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna przyjmuje za niewzruszalną prawdę niezwykle proste i zrozumiałe dla każdego Boże wytyczne dotyczące warunków dobrego gospodarowania i korzystania z jego owoców przez człowieka. Wytyczne te to: Przykazanie VII, zakazujące zawłaszczania cudzej własności, i Przykazanie X, zakazujące pożądliwości tego, co cudze”.
Jan Michał Małek
Gwarancją ciekawej lektury jest doborowe grono autorów, który przytaczając wybrane fragmenty Biblii i Nowego Testamentu odnoszące się do kwestii ekonomicznych, wyjaśniają jaki ustrój byłby najwłaściwszy dla obywateli.
Podkreślają, że musi on opierać się na poszanowaniu własności prywatnej, a nie rabowaniu obywateli oraz rozdawnictwu cudzej własności.
Z naszej książki dowiesz się m.in:
- Działania gospodarcze mają wartość moralną, gdyż służą ludziom, a mianowicie pozwalają zaspokoić ich materialne potrzeby. Przez to są z natury dobre i pożyteczne.
- Pismo Święte potępia niepłacenie za pracę.
- Pismo Święte potępia wymuszenia i wyzysk podatkowy ze strony władzy czyli grabież korporacyjna.
- Gospodarka oparta na własności i pracy jest zdrowa i moralna.
- Biblijna dzielna kobieta wzorowo realizuje powołanie przedsiębiorcy: jest pracowita, inteligentna, operatywna, wymagająca, a zarazem ma na względzie Boga, rodzinę i ludzi w potrzebie.
- Kto nie stara się być gospodarnym inwestując, obracając kapitałem i pomnażając majątek, ten grzeszy i zostanie surowo ukarany.
- W przypowieści o robotnikach w winnicy Jezus popiera swobodę umów.
- Federalizm to zasada głosząca, że ustrój polityczny powinien opierać się na dobrowolnej współpracy sił społecznych, które zachowują swoją tożsamość.
- Wielkim złem jest odbieranie poszczególnym ludziom i powierzanie społeczności tego, co mogą oni wykonać z własnej inicjatywy i własnymi siłami.
- Państwo opiekuńcze powoduje utratę ludzkich energii…
Więcej o książce „Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna” w artykule: https://www.pafere.org/2021/04/18/artykuly/nie-jestesmy-skazani-na-trzecia-droge/