„W młodości nie interesowałem się polityką, gdy jednak zacząłem się w te sprawy zagłębiać, zaraz zrodziła się potrzeba poznania zasad ekonomii po to, żeby lepiej zrozumieć jak funkcjonuje świat. A to pociągnęło za sobą zainteresowanie historią i statystyką” – mówi w rozmowie z Janem Kubaniem Gość PAFERE, James W. Larke III – profesor matematyki stosowanej z Wirginii.
Lark był niedawno jednym z uczestników 34. Liberty International World Conference, w tym roku zorganizowanej w Krakowie, gdzie wygłosił wykład: „Czy jesteście gotowi na łomot, czyli jak przygotować się do intelektualnej bitwy”.
Jak – według Larka – powinni działać zwolennicy wolności, by okazać się możliwie najbardziej skutecznymi? Otóż powinni być przygotowani na tłumaczenie ludziom, jak miałoby wyglądać społeczeństwo oparte na idei wolności i odpowiedzialności osobistej. „Wielu ludzi nie jest w stanie zrozumieć, jak bardzo rynek jest w stanie zapewnić niezbędne dla nas towary i usługi. Chodzi o to, by nie obrażać się na niewygodne pytania zadawane przez drugą stronę, tylko umieć na nie odpowiedzieć” – tłumaczy Lark i dodaje: „Musimy znać historię oraz rozumieć ekonomię, statystykę i metody analizowania danych, aby pomóc ludziom w zrozumieniu idei wolnościowej.
A jak sam Lark doszedł do swoich obecnych poglądów? „Libertarianinem stałem się dzięki wyznawanym wartościom moralnym – nigdy nie wolno inicjować agresji wobec innych, a siły używać można tylko w obronie własnej i swojej własności” – wyznaje.
Czy w ogóle możliwe jest społeczeństwo wolnościowe? Według amerykańskiego libertarianina – tak. Potrzeba jednak, by ludzie przykładali większą wagę do edukacji i do tego, czego się uczą i jakie wyciągają wnioski. „Uważam, że takie społeczeństwo byłoby w wielu aspektach lepsze od obecnego – cieszyłoby się większym dobrobytem, byłoby bardziej szczęśliwe i zdrowsze. Wielu ludzi, w społeczeństwie opartym na wolności jednostki i odpowiedzialności osobistej, miałoby szansę bardziej korzystać z owoców ciężkiej pracy wyjątkowych jednostek, wypracowujących dobrobyt” – twierdzi Lark.