26 stycznia 2018 roku Sejm RP uchwalił tzw. Konstytucję Biznesu – pakiet pięciu ustaw, od dawna zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawickiego. Jedną z najistotniejszych ustaw tego pakietu jest „Prawo przedsiębiorców”.
W ramach tego pakietu wprowadzona ma być m.in. instytucja tzw. działalności gospodarczej nierejestrowanej. Jeśli przychody z tej działalności nie będą wyższe niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia, wówczas nie musi ona być rejestrowana, oraz nie ma obowiązku odprowadzać od niej składek na ZUS. W ustawie zapisane jest ponadto, iż znosi się obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami – przedsiębiorca będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem NIP.
Z nowych zapisów powinni być zadowoleni początkujący przedsiębiorcy – przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności zwolnieni będą z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne czyli na ZUS.
Prawo przedsiębiorców wprowadza zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy, co ma w praktyce owocować rozstrzyganiem wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Zasada ta będzie z pewnością wymagała zmiany nastawienia administracji skarbowej w stosunku do podatników.
Zmienią się również przepisy dotyczące terminu na jaki można zawiesić działalność gospodarczą. Do tej pory okres zawieszenia nie mógł być dłuższy niż 24 miesiące. Po wejściu w życie nowych przepisów działalność będzie można zawiesić bezterminowo.
„Filarem naszych propozycji jest ustawa Prawo przedsiębiorców. Zawarliśmy w niej rozwiązania systemowe, jak choćby przepisy dotyczące pewności prawa czy zasady relacji urzędnik – przedsiębiorca, ale także bardzo konkretne, np. swoisty pas startowy dla młodych firm” – mówił w listopadzie ub. roku, wówczas jeszcze wicepremier, Mateusz Morawiecki.
Nowe prawo ma wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących „ulgi na start”. Te zaczną obowiązywać od 31 marca 2018 r.