Profesor von Mises podkreśla też, że nie jest dobrze przyjmować, iż władze muszą pilnować, by przez ujemny bilans naród nie stracił wszystkich pieniędzy. Cytując znowu profesora Misesa:
Nie jest potrzebne żadne działanie władz, by powstrzymać mieszkańców Nowego Jorku przed wydaniem wszystkich pieniędzy w handlu z pozostałymi czterdziestoma dziewięcioma stanami. Tak długo jak jakikolwiek Amerykanin przykłada jakąkolwiek wagę do posiadania pieniędzy, będzie się spontanicznie o nie troszczył(…). Ale jeśli żaden Amerykanin nie będzie zainteresowany posiadaniem gotówki, to żadne monitorowanie handlu zagranicznego, ani zapisy dotyczące płatności międzynarodowych, nie zapobiegną całkowitemu odpływowi pieniędzy z Ameryki 7.
Keynes miał rację mówiąc, że idee, dobre lub złe, rządzą światem. Przykładanie nadmiernej wagi do bilansu handlowego i bilansu płatniczego, najprawdopodobniej zaowocuje rozszerzeniem restrykcji w handlu międzynarodowym. Jeśli tak się stanie to będzie to znaczyło, że rządzący nami politycy ślepo podążają śladami skompromitowanych ekonomistów i akademickich grafomanów z czasów panowania merkantylizmu.
Wolny handel
Jeśli ktoś oręduje za wolnym handlem wewnętrznym, to nie może logicznie orędować również za taryfami ochronnymi i podobnymi praktykami, które powstrzymują swobodny przepływ towarów i usług przez granice państwowe. To nieprawda, że narody i ludzie stają się bardziej zamożne przez to, że zmuszają się, by płacić dwa lub trzy razy więcej niż trzeba za towary i usługi im potrzebne. Jaki sens ma usprawnianie sposobów transportu towarów z jednego kraju do innego i następnie tracenie tego, co się w ten sposób zaoszczędziło, przez ustanawianie przeszkód prawnych, które niszczą handel. Jestem przekonany, że takie sprzeczności powstają bardziej przez brak zrozumienia, niż przez złe intencje. (Dean Russell: „Free Trade: Domestic and Foreign”)
Lawrence W. Reed
Tłum. Kamila Pajer
Niniejszy esej opublikowany został w roku 1977. Tytuł oryginału: „Is There an Unfavorable Balance of Trade?”
Przypisy:
- John Maynard Keynes, „The General Theory of Employment, Interest and Money” (wyd. Harcourt, Brace and World, Nowy Jork 1964, str. 383
- Thomas Mun „England’s Treasure by Forraign Trade”, 1664 r. w „Early English Tracts on Commerce” John R. McCulloch, wyd. Jarrold and Sons, Ltd. Norwick 1952 r., str. 125-126
- Frederic Bastiat, „Economic Sophisms” wyd. Irvington, Fundacja Edukacji Ekonomicznej, Nowy Jork 1968 r., str. 53 – 54
- tamże, str. 55
- W. M. Curtiss „The Tariff Idea” wyd. Irvington, Fundacja Edukacji Ekonomicznej, Nowy Jork 1962 r., str. 36
- Ludwig von Mises „Human Action”, Henry Regnery Co. Chicago 1966 r., str. 452
- tamże