Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta, dla PAFERE: O pokusach bycia u władzy

Warto obejrzeć rozmowę z człowiekiem, który władzy i jej procesom decyzyjnym przygląda się również od kulis...

PAFERE WIDEO

Ludzie każdej władzy mają naturalną skłonność żeby wytworzyć bufory nieodpowiedzialności – uważa prof. Andrzej Zybertowicz.

Socjolog i doradca Prezydenta RP, w rozmowie z Janem Kubaniem (PAFERE) pokazuje, że politycy mają pokusę instytucjonalizacji nieodpowiedzialności. – Można powściągać tę nieodpowiedzialność! – uważa Profesor. Ale nie tylko ona czyha na serca i sumienia rządzących!

Choć prof. Zybertowicz radzi nie pokładać nadziei w „magicznej różdżce wolnego rynku” (my uważamy, że wolna konkurencja i ograniczenie roli państwa to kluczowe składowe rozwoju) to podkreśla, że „mądrze rozumiana polityka gospodarkę wspiera; zła siada tłustym zadem na przedsiębiorcach„.

Profesor ocenia, że „sercem i pokusą polityki jest redystrybucja, co często biznesmenów boli”. My zwracamy uwagę na „braki w dyskursie publicznym, zwłaszcza w mediach rządowych”; na to, że podnoszone są podatki dla przedsiębiorców – ludzi, którzy produkują. Oceniamy, że rosną utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej…

Doradca Prezydenta zachęca, aby przedsiębiorcy znaleźli „klucz do duszy Prawa i Sprawiedliwości”. My zauważamy, że PiS już znalazło „klucz do duszy pewnej grupy wyborców”, której – przynajmniej w części – po prostu nie przeszkadza „instytucjonalna grabież innych„. – Niezależnie od swoich rozmaitych wad Prawo i Sprawiedliwość (…) tworzy przestrzeń dla rozwoju także polskiego biznesu – ripostuje Profesor. Jego zdaniem „robi to lepiej niż ugrupowania otwarcie lub krypto- kosmopolityczne”. Doradca Prezydenta uważa, że „na dłuższą metę polityka musi równoważyć interesy bezpośredniego elektoratu i interes społecznej całości”. Jest dla niego oczywiste, że to „biznes tworzy paliwo dla społeczeństwa”, ale podkreśla także, że „polityka, która zapewnia stabilność społeczną tworzy warunki dla biznesu”. – Proszę spojrzeć na program 500+ jako na źródło stabilności społecznej, dzięki której biznes (…) nie musi się zmagać z falami niepokojów związkowych – zachęca…

W czym politycy są podobni do przedsiębiorców? Czy mechanizmy konieczne do skutecznego prowadzenia firmy można wykorzystać przy zarządzaniu państwem? Czy historię socjalnej zapaści i wolnorynkowego odrodzenia Nowej Zelandii można odnosić do sytuacji Polski? Tych kwestii prezes PAFERE starał się dotknąć w rozmowie z niezwykle ciekawym Gościem. Choć odpowiedzi Profesora na powyższe pytania niekoniecznie stanowią miód na wolnorynkowe serca, to warto posłuchać całej rozmowy z człowiekiem, który władzy i jej procesom decyzyjnym przygląda się również od kulis…

LINK DO WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=oY8JJEO7Ibg

ZDJĘCIĘ PROFESORA ZYBERTOWICZA UŻYTE W MINIATURCE: https://www.facebook.com/ProfesorAndrzejZybertowicz

Poprzedni artykułCo mówi nam demografia na temat jakości sprawowania rządów w państwie – Jan Kubań rozmawia z dr Radomirem Nowakowskim
Następny artykułKlasyczni liberałowie jako obrońcy praworządności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj