Czy można odziedziczyć poglądy polityczne?
Czy moralność jest pojęciem uniwersalnym – jednakowym dla wszystkich?
Czy nasz moralnościowy profil jest genetycznie zaprogramowany?
W jaki sposób przemycać swoje poglądy podczas konwersacji?
Czy warto być “tym od niskich podatków”?
Czy ludzki umysł jest z natury nie tylko moralny, ale także skłonny do moralizowania, krytykowania i oceniania?
Czy ludzie kierują się w życiu bardziej emocjami czy rozumem?
Na te pytania odpowiada prezes Stowarzyszenia Libertariańskiego, dr Przemysław Hankus.
Na V Zjeździe Wolnościowym im. Miltona Friedmana, który odbył się na początku października 2020 roku mieliśmy szansę usłyszeć wiele inspirujących wykładów. Jeden z nich, pod tytułem “Intuicje moralne libertarian”, poprowadził doktor Przemysław Hankus.
Inspiracją do przygotowania tej wypowiedzi była dla doktora Hankusa książka Jonathana Haidita o tytule “Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzielą religia i polityka?”. W swoim wykładzie mówi on między innymi o sześciu fundamentach moralności: trosce, sprawiedliwości, lojalności, autorytetowi, świętości i wolności. Tłumaczy, jak osoby o różnych poglądach politycznych odwołują się do tych poszczególnych filarów i dość szczegółowo omawia najważniejsze wartości dla takich grup, jak demokraci, konserwatyści i libertarianie. W zabawny sposób charakteryzuje naturę każdej z nich.
Celem wykładu było omówienie następujących kwestii:
- Czym są intuicje moralne
- Jakie są fundamenty intuicji moralnych
- Czy jesteśmy istotami bardziej racjonalnymi, czy emocjonalnymi.
- Jaki wpływ mają intuicje moralne na politykę.
- Jaki wpływ znajomość intuicji moralnych powinna mieć na działanie pozarządowych think-tanków i organizacji edukacyjnych.
- Jak intuicje moralne wpływają na nas samych.
Z wykładu doktora Hankusa dowiemy się także, że nasze postawy moralne oraz poglądy polityczne są w znacznej mierze uwarunkowane genetycznie. Są one również dziedziczne, co może wydawać się szokujące. Prowadzący uświadamia nam, w jaki sposób powinno się komunikować z innymi osobami i pokazuje “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Możemy zainspirować się tą wypowiedzią i korzystając ze wskazówek w niej zawartych, nauczyć się przemycać pożądane przez nas treści w naszych codziennych rozmowach z ludźmi o innych przekonaniach politycznych.
Chyba najlepszą zachętą do wysłuchania wykładu, a potem przeczytania książki będzie ta, chyba najważniejsza, teza : „Moralność wiąże i zaślepia. Wiąże nas w ideologiczne drużyny, które zwalczają się tak zaciekle, jak gdyby losy świata zależały od tego czy nasza drużyna wyjdzie zwycięsko z każdej bitwy. Czyni nas ślepymi na fakt, że w skład każdej z drużyn wchodzą dobrzy ludzie, którzy mają coś ważnego do powiedzenia”
Jonathan Haidt, Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot 2014, ss. 512.
Przemysław Hankus jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Libertariańskiego i zachęca słuchaczy do zapoznania się z jednym jego artykułów pod tytułem “Zasiewanie zamiast orania”. Tłumaczy on również, dlaczego powinniśmy mieć szerszy wachlarz zainteresowań i nie warto być tylko osobą “od libertarianizmu”. Zapraszamy do zapoznania się z wykładem:
Karolina Kowacka, Jan Kubań